Lekki Tornister to apel skierowany do:
nauczycieli
by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów, a także przekazywali wiedzę nt. profilaktyki wad postawy dzieciom i ich opiekunom;
rodziców i opiekunów
by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich pociech, a także wiedzieli, czym kierować się podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych;
dzieci
by wiedziały, jak prawidłowo spakować i nosić tornister i dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów;
mediów
by jako pośrednik pomogły nam w przekazywaniu wiedzy.
Jaki mamy w tym cel?
Rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.
Problem przeciążonych kręgosłupów
Rozpoczynając naukę w szkole podstawowej, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia – musi przyzwyczaić się do kilkugodzinnego siedzenia w ławce, mimo że w tym okresie rozwoju dysponuje ogromną potrzebą ruchu.
Z tego powodu – oraz ze względu na wzmożony wzrost ciała – maluch jest bardziej narażony na wykształcenie się u niego wady postawy.
Z naszych badań wynika, że:
co drugi
uczeń w wieku 6–9 lat nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka;
1 kg
średnio ponad tyle zbędnych rzeczy znajduje się w tornistrze ucznia szkoły podstawowej;
1,94 kg
tyle ważył najcięższy PUSTY plecak;
77%
zawartości tornistra stanowiły przedmioty zbędne u jednego badanego trzecioklasisty;
nawet 6–7 kg
waży plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną!
cięższe plecaki
mają dziewczynki niż chłopcy;
2385,77 kg
ważyły tornistry 782 dzieci przebadanych w IV edycji projektu. To tyle, co 7 tygrysów, samica słonia afrykańskiego czy 190 sztabek złota!
Zakres naszych działań:
lekcje w szkołach
do szkół podstawowych zgłaszających chęć udziału w kampanii wysyłamy bezpłatne materiały edukacyjne pomocne w przeprowadzeniu lekcji nt. profilaktyki wad postawy. Nauczyciele otrzymują: przewodnik dydaktyczny, płytę CD z piosenką i słuchowiskiem Lekki Tornister i Zielona Kropeczka, plakat edukacyjny oraz karty zadań dla uczniów.
spotkania edukacyjne
placówki, które prześlą nam najciekawsze sprawozdania z przeprowadzonych zajęć i/lub wykażą się wcześniejszą działalnością w zakresie profilaktyki wad postawy, odwiedza nasz niezawodny zespół. Jego członkowie przeprowadzają spotkanie edukacyjne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Oprócz wysłuchania krótkiej prelekcji, najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogą sprawdzić świeżo zdobytą wiedzę w quizach i zabawach z nagrodami. Na koniec spotkania odbywa się akcja ważenia i sprawdzania zawartości dziecięcych tornistrów.
szafki szkolne
najbardziej aktywne szkoły mają także szansę otrzymać dla swoich uczniów szafki szkolne. Dzieci z klas 0–III mogą w nich zostawić cięższe, mniej potrzebne rzeczy.
sklep internetowy
kupując w nim, przyczyniasz się do promowania profilaktyki wad postawy i zwrócenia uwagi na problem przeciążonych plecaków szkolnych. W naszym sklepie znajdziesz słuchowisko, przybory szkolne, lekkie torebki i wiele, wiele innych – a to wszystko w korzystnej cenie! Zapraszamy!
Co zrobiliśmy do tej pory?
5 edycji projektu,
w latach 2011 – 2015 współpraca z 54 szkołami podstawowymi z całej Polski,
52 placówki, którym sfinansowaliśmy zakup szafek szkolnych,
szkoły otrzymały od nas ponad 3 tys. skrytek,
Lekkie Tornistry ma ponad 3400 dzieci z całej Polski,
w V edycji akcji wzięły udział 722 szkoły podstawowe z całej Polski,
ponad 4 tys. nauczycieli przekazały wiedzę o profilaktyce wad postawy prawie 80 tys. uczniów.