Za oknem w końcu pięknie, słonecznie i ciepło. Oznacza to, że czas zacząć odwiedziny w szkołach, które wyróżniły się swoim zaangażowaniem w realizację różnych form edukacji zdrowotnej i działaniami na rzecz rozwiązywania problemów ciężkich tornistrów. Pierwszym przystankiem na naszej trasie była Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu, gdzie 18 maja odbył się pierwszy event edukacyjny przeprowadzony w ramach V edycji projektu!
Uczniowie i nauczyciele zaskoczyli nas swoim ciepłym przyjęciem, otwartością i zaangażowaniem, za co serdecznie dziękujemy. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia części artystycznej, podczas której dzieci zaprezentowały ćwiczenia śródlekcyjne wykonywane w przerwach między lekcjami.
Po części artystycznej przyszła kolej na udział w konkurencjach – w formie quizów i zabaw wspólnie przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady dbania o lekki tornister i zdrowy kręgosłup.
Dużym zaskoczeniem dla naszego zespołu były wyniki badania zawartości tornistrów – okazało się, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pawła Kojzara w Mnichu doskonale wiedzą, co powinno znajdować się w ich plecakach – waga zbędnej zawartości tornistrów wśród wszystkich uczniów nie przekroczyła 0,5 kg! Głównie były to przybory plastyczne, teczki z pracami, puste butelki po wodzie, zeszyty i książki do zajęć, które nie odbywały się w danym dniu, drobne zabawki.
Wśród pierwszaków zdecydowana większość plecaków mieściła się w dopuszczalnej normie. Najcięższy tornister ważył 3,54 kg, co stanowiło 13% masy ciała uczennicy. Równie dobrym wynikiem mogą pochwalić się uczniowie klas III. Najcięższy spakowany tornister ważył 3,4 kg, a tylko trzy z 32 zważonych pustych plecaków przekroczyły dopuszczalną masę 1 kg, ich waga wyniosła średnio ok. 1,20 kg.
Tylko jeden spośród 47 badanych uczniów klas II posiadał zbyt ciężki, ważący 4 kg tornister. Zaskoczeniem okazały się pomiary pustych plecaków drugoklasistów – większość z nich ważyła średnio 1 kg, jednak znalazło się kilka przypadków, w których tornistry były bardzo lekkie (ich waga nie przekraczała 0,4 kg) i wiotkie – nie posiadały odpowiednie wyprofilowanej tylnej ściany stabilizującej plecy ucznia i warunkującej utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W badaniu uczestniczył również jeden uczeń klasy III, który zamiast właściwie dobranego plecaka posiadał torbę na jedno ramię.
Duża wiedza dzieci na temat prawidłowego pakowania i użytkowania tornistrów wynika zapewne z ogromnego zaangażowania szkoły w promocję zdrowia oraz profilaktykę wad postawy – nie sposób zliczyć działań placówki podejmowanych w tym kierunku oraz dyplomów za uczestnictwo w różnego rodzaju programach profilaktycznych.
Cieszymy się, że rozszerzenie V edycji o wydanie materiałów edukacyjnych przyniosło zamierzony efekt – uczniowie wiedzą, co powinni pakować do swoich tornistrów! Rodziców zachęcamy, by podczas wyborów plecaków dla swoich pociech korzystali z naszych wskazówek.
Przed nami prelekcje w Kędzierzynie Koźlu, Czerwonej Wodzie, Jemielnicy i Grojcu. Mamy nadzieję, że tam również znajdziemy same lekkie tornistry!