Po niezwykle ciepłej i miłej wizycie na Śląsku nasz zespół udał się na wycieczkę na Opolszczyznę, by sprawdzić, co w swoich plecakach noszą uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Kędzierzynie Koźlu.
22 maja czekało nas kolejne zaskoczenie – uczniowie i pracownicy tej niewielkiej szkoły wykazali się niezwykle dużym zaangażowaniem w profilaktykę wad postawy! Podczas części artystycznej dzieci w bardzo ciekawy sposób przedstawiły założenia prawidłowego wyboru i użytkowania tornistrów – przypomnienie tych zasad w dalszej części spotkania był tylko formalnością. A to nie koniec! Wykonanie naszej piosenki przez wszystkich uczniów rozmiękczyło serca całego zespołu.
Podobnie, jak w przypadku poprzedniego spotkania, dzieci świetnie poradziły sobie we wszystkich konkurencjach. Po rymowankach, quizach i zabawach przeszliśmy do dalszej części spotkania – ważenia tornistrów.
Najciężej mieli drugoklasiści. Aż 33 uczniów spośród 40 badanych posiadało tornister o wadze przekraczającej zalecaną przez GIS normę 10% masy ciała ucznia. Na uwagę zasługuje fakt, że na wagę ciężkiego plecaka składały się głównie podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz zeszyty potrzebne na zajęciach w dniu pomiaru. Jak się później okazało, badanie przypadło w dniu, w którym uczniowie mają dużo lekcji. Waga rzeczy dodatkowych średnio wyniosła 0,39 kg. Najcięższy pusty plecak drugoklasistów ważył 1,6 kg.
Podobnie było u trzecioklasistów. Dwójka dzieci – na 57 badanych – miała tornistry ważące ponad 5 kg, a waga plecaków dwudziestu uczniów przekroczyła 4 kg. Rekordzistą w tej grupie okazał się uczeń, który na swoich plecach dźwigał 6,48 kg, z czego 2 kg stanowiły rzeczy zbędne. Podobnie jak w przypadku uczniów klas drugich, ciężar tornistrów wynikał z obciążenia podręcznikami i zeszytami niezbędnymi do nauki w dniu badania.
Najlepiej wypadły pierwszaki. Spośród dwunastu uczniów biorących udział w pomiarach tylko jeden posiadał zbędą zawartość o wadze zaledwie 0,12 kg. Najcięższy tornister ważył 3,34 kg, co stanowiło 12% wagi dziecka.
Na pochwałę zasługuje fakt, że wśród zbędnej zawartości tornistrów zabawki lub przeterminowane produkty spożywcze pojawiały się sporadycznie. Większość rzeczy niepotrzebnych stanowiły niewypakowane zeszyty lub instrumenty muzyczne (flety) do zajęć z dnia poprzedniego.
Świetne wyniki w konkurencjach oraz wiedza na temat prawidłowego pakowania tornistrów niewątpliwie są efektem zaangażowania szkoły w profilaktykę wad postawy oraz uczestnictwo w licznych programach profilaktycznych.
Cieszymy się, że dzieci doskonale wiedzą, że nie powinny zabierać do szkoły lalek, misiów czy ciężkich termosów z herbatą! Rodziców zachęcamy do codziennej kontroli zawartości tornistrów swoich pociech. Aby zmniejszyć wagę przedmiotów znajdujących się w plecaku, zalecamy zakup zeszytów w miękkiej okładce i rezygnację z ciężkich 60-kartkowych zeszytów w twardej oprawie, które w większości pojawiły się u uczniów klas III.
Już w piątek odwiedzimy uczniów z Czerwonej Wody. Nie możemy się doczekać!